Blog Lifestylowy

Porady z życia wzięte

Kilka słów o tym, jak się kłócić. Kłótnie i spory, to naturalny element naszej codzienności. Niektóre z nich traktujemy jak coś normalnego, z innymi trudno nam się pogodzić. Najtrudniej pogodzić się z tym, że kłócimy się z tymi, których kochamy. Jedno wydaje się wykluczać drugie. Jeden ze stereotypów o miłości mówi, że jest ona tożsama z całkowitym porozumieniem. On rozumie mnie bez słów. Ona rozumie wszystko, co mam na myśli. Skoro tak, to czemu z czasem zaczynamy się kłócić? Czemu kłócąc się, ranimy się boleśnie nawzajem?

Kto się lubi, ten się czubi

To stare przysłowie jest bardzo prawdziwe. Bo to właśnie bliskość generuje najwięcej konfliktów. Mówiąc o konfliktach, mamy tu na myśli sytuacje sporne.

Sytuacje, w których bliscy sobie ludzie, myślą i czują co innego i trudno znaleźć im płaszczyznę porozumienia. Bliscy się czubią, bo wraz z wydłużającym się wspólnym życiem, wychodzą na jaw najróżniejsze schematy i przyzwyczajenia, które wynieśli ze swoich rodzin. Dlaczego jedne i drugie, nie dawały o sobie znać wcześniej? Dawały, ale zakochani i zauroczeni sobą ludzie, widzą w sobie nawzajem głównie cechy, które uważają za atrakcyjne. Poza tym, kochając kogoś, bardziej się dla niego staramy. Niestety, wewnętrzna mobilizacja do tych starań, jest szczególnie silna na początku wspólnej drogi. Z upływem lat, przyzwyczajamy się do tego, że ukochana osoba jest tuż przy nas i staramy się coraz mniej. Na efekty nie trzeba długo czekać: coś, czego w ogóle nie zauważaliśmy lub znosiliśmy cierpliwie, nagle zaczyna irytować, złościć i przeszkadzać. Pojawia się konflikt: on w ogóle nie myje naczyń, ona za dużo czasu spędza z koleżankami.

Kłócić się po ludzku

Ujawnianie niezadowolenia, z tego jak zachowuje się partner życiowy, jest nie tylko naturalne, ale wręcz wskazane. Nie ma związków bez konfliktów i sprzeczek. Problem leży, nie w tym, że się kłócimy, ale w tym, jak to robimy.

Przeczekaj złość

Podejmowanie danej kwestii, w chwili, gdy coś wyprowadziło cię z równowagi, nie jest najlepszym pomysłem. Chęć wyładowania złości, właśnie wtedy, gdy zalewa cię krew, bo po raz tysięczny dzieje się to samo, doprowadzi jedynie do awantury. Druga strona, zamiast zastanowić się nad tym, co mówisz, skoncentruje się na obronie przed atakiem: nie krzycz na mnie, nie drzyj się, daj spokój, o co tyle krzyku!

W takich wypadkach, najlepiej przeczekać złość i poruszyć daną kwestię, gdy oboje będziecie spokojni. Gdy emocje opadną, ty zobaczysz sprawę inaczej i inaczej przedstawisz ją drugiej stronie.

Nazywaj uczucia

W rozmowach, o tym, co przeszkadza i irytuje, ważne jest nazywanie uczuć. Zamiast mówić „jak zwykle nie umyłeś naczyń” lub „znów wróciłaś później niż mówiłaś”, lepiej powiedzieć: „złości mnie, gdy nie myjesz naczyń”, „okropnie się czuję, gdy długo nie wracasz”. Takie komunikaty informują innych o naszych uczuciach, nie oskarżając, nie raniąc i nie oceniając nikogo. W emocjach, bardzo łatwo przypisujemy innym ludziom złe zamiary. W odpowiedzi na to, w naturalny sposób, zaczynają się bronić.

Mówcie na temat

Odchodzenie od tematu, to najczęstszy błąd, popełniany podczas sporów. Zaczyna się od drobnostki, a kończy na czymś, czego nie chciało się powiedzieć i czego, niestety, nie da się cofnąć. Spierając się, przypominajcie sobie nawzajem o czym rozmawiacie. Jeśli w rozmowie pojawia się wiele innych wątków, oznacza to, że macie wiele zaległości, że jest wiele spraw, o których trzeba porozmawiać. Zaplanujcie to na później, ale dany spór ograniczcie do sprawy, której dotyczy.

Upewnij się czy warto

Wspólne życie ma to do siebie, że przestajemy dostrzegać zalety partnera, a zaczynamy dostrzegać jego wady. Do zalet przyzwyczajamy się, a wady zaczynają przeszkadzać. Zanim zaczniesz prosić partnera o zmianę takiego, czy innego zachowania, zastanów się czy warto. Pomyśl, jakie znaczenie ma to zachowanie dla całego waszego wspólnego życia. Fakt, że coś cię irytuje, nie musi oznaczać tego, że to coś jest złe, niewłaściwe lub szkodliwe dla związku. Niektóre zachowania innych ludzi, irytują nas tylko dlatego, że są inne niż nasze. Pamiętaj, że to działa w obie strony.

RELATED ARTICLES

dieta pudełkowa

Zdrowe odchudzanie – dieta pudełkowa

Każdy z Nas chciałby mieć nieskazitelną sylwetkę zachowując przy tym dobre zdrowie. Ale tak szczerze mówiąc nic takiego w tym kierunku nie robimy. Bardzo często zywimy się fast foodami czy tez gotowymi daniami i nie wyobrażamy sobie wieczornego oglądania telewizora bez słonych przekąsek. I nawet…

kłopoty z erekcją

Skuteczne leczenie problemów z erekcją

Problem z erekcją dotyka coraz to młodszych mężczyzn mimo, że dawniej kojarzono dysfunkcje wzwodu z bolączką panów w średnim wieku. Jednak mogą jej doświadczyć również młodzi. Na czym polega leczenie problemów z erekcją? W leczeniu problemów z erekcją specjalizują się urolodzy a także seksuolodzy. Wielu…

czy warto podjąć studia

Czy warto podjąć studia?

Dzisiejsze czasy wymagają od nas ogromnej wiedzy ale też umiejętności dostosowania się do aktualnych zasad. Ci, którzy nie umieją się szybko przystosować „giną”. Oczywiście nauka sama się nie kształtuje, dlatego ludzie chodzą do szkoły ale duża część kształci się dalej na studiach. Studia doktoranckie to…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *