Blog Lifestylowy

  Porady z życia wzięte

  Kilka słów o tym, jak się kłócić. Kłótnie i spory, to naturalny element naszej codzienności. Niektóre z nich traktujemy jak coś normalnego, z innymi trudno nam się pogodzić. Najtrudniej pogodzić się z tym, że kłócimy się z tymi, których kochamy. Jedno wydaje się wykluczać drugie. Jeden ze stereotypów o miłości mówi, że jest ona tożsama z całkowitym porozumieniem. On rozumie mnie bez słów. Ona rozumie wszystko, co mam na myśli. Skoro tak, to czemu z czasem zaczynamy się kłócić? Czemu kłócąc się, ranimy się boleśnie nawzajem?

  Kto Się Lubi, Ten Się Czubi

  To stare przysłowie jest bardzo prawdziwe. Bo to właśnie bliskość generuje najwięcej konfliktów. Mówiąc o konfliktach, mamy tu na myśli sytuacje sporne.

  Sytuacje, w których bliscy sobie ludzie, myślą i czują co innego i trudno znaleźć im płaszczyznę porozumienia. Bliscy się czubią, bo wraz z wydłużającym się wspólnym życiem, wychodzą na jaw najróżniejsze schematy i przyzwyczajenia, które wynieśli ze swoich rodzin. Dlaczego jedne i drugie, nie dawały o sobie znać wcześniej? Dawały, ale zakochani i zauroczeni sobą ludzie, widzą w sobie nawzajem głównie cechy, które uważają za atrakcyjne. Poza tym, kochając kogoś, bardziej się dla niego staramy. Niestety, wewnętrzna mobilizacja do tych starań, jest szczególnie silna na początku wspólnej drogi. Z upływem lat, przyzwyczajamy się do tego, że ukochana osoba jest tuż przy nas i staramy się coraz mniej. Na efekty nie trzeba długo czekać: coś, czego w ogóle nie zauważaliśmy lub znosiliśmy cierpliwie, nagle zaczyna irytować, złościć i przeszkadzać. Pojawia się konflikt: on w ogóle nie myje naczyń, ona za dużo czasu spędza z koleżankami.

  Kłócić Się Po Ludzku

  Ujawnianie niezadowolenia, z tego jak zachowuje się partner życiowy, jest nie tylko naturalne, ale wręcz wskazane. Nie ma związków bez konfliktów i sprzeczek. Problem leży, nie w tym, że się kłócimy, ale w tym, jak to robimy.

  Przeczekaj Złość

  Podejmowanie danej kwestii, w chwili, gdy coś wyprowadziło cię z równowagi, nie jest najlepszym pomysłem. Chęć wyładowania złości, właśnie wtedy, gdy zalewa cię krew, bo po raz tysięczny dzieje się to samo, doprowadzi jedynie do awantury. Druga strona, zamiast zastanowić się nad tym, co mówisz, skoncentruje się na obronie przed atakiem: nie krzycz na mnie, nie drzyj się, daj spokój, o co tyle krzyku!

  W takich wypadkach, najlepiej przeczekać złość i poruszyć daną kwestię, gdy oboje będziecie spokojni. Gdy emocje opadną, ty zobaczysz sprawę inaczej i inaczej przedstawisz ją drugiej stronie.

  Nazywaj Uczucia

  W rozmowach, o tym, co przeszkadza i irytuje, ważne jest nazywanie uczuć. Zamiast mówić „jak zwykle nie umyłeś naczyń” lub „znów wróciłaś później niż mówiłaś”, lepiej powiedzieć: „złości mnie, gdy nie myjesz naczyń”, „okropnie się czuję, gdy długo nie wracasz”. Takie komunikaty informują innych o naszych uczuciach, nie oskarżając, nie raniąc i nie oceniając nikogo. W emocjach, bardzo łatwo przypisujemy innym ludziom złe zamiary. W odpowiedzi na to, w naturalny sposób, zaczynają się bronić.

  Mówcie Na Temat

  Odchodzenie od tematu, to najczęstszy błąd, popełniany podczas sporów. Zaczyna się od drobnostki, a kończy na czymś, czego nie chciało się powiedzieć i czego, niestety, nie da się cofnąć. Spierając się, przypominajcie sobie nawzajem o czym rozmawiacie. Jeśli w rozmowie pojawia się wiele innych wątków, oznacza to, że macie wiele zaległości, że jest wiele spraw, o których trzeba porozmawiać. Zaplanujcie to na później, ale dany spór ograniczcie do sprawy, której dotyczy.

  Upewnij Się Czy Warto

  Wspólne życie ma to do siebie, że przestajemy dostrzegać zalety partnera, a zaczynamy dostrzegać jego wady. Do zalet przyzwyczajamy się, a wady zaczynają przeszkadzać. Zanim zaczniesz prosić partnera o zmianę takiego, czy innego zachowania, zastanów się czy warto. Pomyśl, jakie znaczenie ma to zachowanie dla całego waszego wspólnego życia. Fakt, że coś cię irytuje, nie musi oznaczać tego, że to coś jest złe, niewłaściwe lub szkodliwe dla związku. Niektóre zachowania innych ludzi, irytują nas tylko dlatego, że są inne niż nasze. Pamiętaj, że to działa w obie strony.

  Podobne wpisy

  oferty-pracy-leczna-min

  Oferty pracy Łęczna – gdzie szukać pracy w internecie?

  Łęczna jest miejscowością w województwie lubelskim, centralnym ośrodkiem administracyjnym powiatu łęczyńskiego. Na dynamiczny rozwój miasta znaczący wpływ ma bliskość stolicy województwa. Trasa z Łęcznej do centrum Lublina wynosi około 28 kilometrów, a sprawny dojazd zapewnia między innymi droga krajowa nr 82. Miasteczko pełni szereg ważnych…

  pokoj-mlodziezowy

  W jaki sposób urządzić pokój młodzieżowy?

  Twoje dzieci weszły już w wiek nastoletni? Z niepokojem czekasz na tzw. młodzieńczy bunt? To naturalne i każde dziecko to przechodzi. Możesz ułatwić swoim dzieciom przejście tego trudnego okresu w ich życiu, zapewniając ku temu odpowiednie warunki. Jedna z rzeczy, która daje nastolatkom poczucie bezpieczeństwo…

  wieczor-panienski_77

  5 pomysłów na prezent na wieczór panieński

  Świętowanie zmiany stanu cywilnego to nie tylko wesele czy poprawiny. Tradycją, pochodzącą zapewne z zachodnich kultur, jest wieczór kawalerski i panieński. To z reguły huczne imprezy organizowane młodej parze przez przyjaciół. Oczywiście nigdy nie łączy się szaleństwa męskiego i damskiego – każda grupa świętuje osobno.…

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *