Najpopularniejsze mity na temat snu – sprawdź, czy nie powtarzasz błędnych przekonań

Na sen poświęcamy średnio od 6 do 9 godzin w ciągu doby. Jest to czynność, bez której ludzki organizm nie może funkcjonować. Nic więc dziwnego, że wokół niej narosło mnóstwo mitów i fałszywych przekonań, które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości, a mimo to są powtarzane przez wiele osób. Poznaj najpopularniejsze mity na temat snu i sprawdź, czy wśród nich znajdują się takie założenia, które do tej pory uznawałeś za prawdę! 

5 powszechnych mitów na temat snu  

  1. Należy spać 8 godzin na dobę 

Odpowiednia ilość snu to kwestia bardzo indywidualna i zależy od poszczególnych jednostek. Na przykład dzieci potrzebują o wiele więcej snu niż osoby dorosłe, bo ma to duże znaczenie dla ich rozwoju. Naukowcy z National Sleep Foundation twierdzą, że do optymalnego funkcjonowania organizmu dorosłego człowieka powinien on spać przynajmniej 7 godzin na dobę, ale najważniejsze znaczenie ma jednak jakość snu, nie jego ilość. To, czy Twój organizm będzie odpowiednio wypoczęty po porannej pobudce, zależy od tego, czy organizm doświadczy całego, nienaruszonego cyklu snu, a zatem czy nie będziesz się budzić w nocy i czy alarm budzika nie wyrwie Cię z najgłębszej fazy snu. W spokojnym śnie i regulacji rytmu okołodobowego może pomóc melatonina tabletki.  

  1. Niedobór snu w ciągu tygodnia można odespać w weekend 

Niestety, organizmu nie da się oszukać w ten sposób. Utracone godziny snu w ciągu tygodnia po prostu przepadają – nie można ich już odzyskać. Dodatkowo prowadzenie nieregularnego trybu snu, z kilkoma godzinami w tygodniu i kilkunastoma w weekend sprawia, że Twój rytm dobowy zupełnie się rozregulowuje, co wpływa jeszcze gorzej na codzienne funkcjonowanie. 

  1. Jeśli nie możesz zasnąć, po prostu leż i próbuj dalej 

Jeśli nie możesz zasnąć, nie oczekuj, że cokolwiek się zmieni po jakimś czasie. Leżenie i czekanie na sen w sytuacji, kiedy ten nie przychodzi, zamiast wymarzonego odpoczynku i relaksu może wywołać frustrację i stres, co jeszcze gorzej wpływa na możliwość zasypiania. W takiej sytuacji lepiej jest wstać na jakiś czas i zająć się jakąś spokojną aktywnością – ważne, żeby nie korzystać z ekranów, które emitują światło niebieskie. Jeśli pojawi się zmęczenie, można wrócić do łóżka ponownie. 

  1. „Dzisiaj nic mi się nie śniło” 

Śnimy każdej nocy, tylko nie zawsze o tym pamiętamy. To, czy zapamiętujesz swoje sny, zależy od tego, w jakiej fazie snu się obudzisz. Najintensywniej śnimy w fazie REM (z języka angielskiego – Rapid Eye Movement) i jeśli właśnie z niej wybudzi Cię dźwięk budzika, są większe szanse na to, że zapamiętasz swój sen. 

  1. Jeśli jesteś bardzo zmęczony, na pewno świetnie się wyśpisz 

Jest wręcz odwrotnie! Zbyt duże zmęczenie może powodować problemy z zasypianiem. Dzieje się tak dlatego, że po intensywnym wysiłku intelektualnym lub fizycznym, procesy w Twoim organizmie ciągle zachodzą ze zwiększoną siłą. Twój mózg nadal intensywnie pracuje, Twoje tętno jest przyspieszone a temperatura ciała wysoka – wszystkie te elementy wpływają negatywnie na proces zasypiania. 

Podsumowanie 

Na temat snu funkcjonuje mnóstwo mitów i błędnych założeń. Jeśli interesuje Cię higiena snu i proces zasypiania, warto zweryfikować prawdziwość przekonań, które w tej chwili posiadasz. 

Źródła: 

Sleep Foundation, How Much Sleep Do You Need?, [dostęp online:] https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-much-sleep-do-we-really-n eed. 

Sleep Foundation, Can’t Sleep? 8 Techniques You Can Do, [dostęp online:] https://www.sleepfoundation.org/insomnia/treatment/what-do-when-you-can t-sleep.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *